Stanovy

Stanovy České společnosti histo- a cytochemické, z. s.

Česká společnost histo- a cytochemická, z.s. (dále jen ČSHC) je dobrovolná odborná organizace pokračující v činnosti Československé společnosti histo- a cytochemické. ČSHC užívá v mezinárodním styku název Czech Society for Histo- and Cytochemistry.

Článek 1. Základní ustanovení

1.1. ČSHC sdružuje zájemce z pracovišť vysokých škol a Akademie věd, kteří ve své vědecké práci využívají histochemické, imunohistochemické a cytochemické techniky a dále je rozvíjejí.

1.2. ČSHC působí na území České republiky.

1.3. ČSHC je veřejně prospěšnou právnickou osobou ve smyslu §146 OZ.

1.4 Sídlem ČSHC je Hradec Králové.

Článek 2. Hlavní činnost ČSHC

2.1. ČSHC podporuje rozvoj histochemie, imunohistochemie a cytochemie a překrývajících se oborů v oblasti vědecké a vědecko-pedagogické.

2.2. ČSHC podporuje šíření nových poznatků do praxe ve spolupráci s pracovišti, které se zabývají histochemií, imunohistochemií a cytochemií.

2.3. ČSHC rozvíjí koncepční činnost, organizuje, prohlubuje a koordinuje spolupráci svých členů působících ve vědě, na školách i v praxi.

2.4. ČSHC pořádá celostátní odborné sjezdy nebo sympozia s mezinárodní účastí a odborné kurzy.

2.5. ČSHC poskytuje konzultační pomoc ve všech odborných otázkách v oblasti výše zmiňovaných přístupů.

2.6. ČSHC se podílí na mezinárodní spolupráci v oblasti histochemie, imunohistochemie a cytochemie a podporuje aktivní účast svých členů na ní.

2.7. ČSHC reprezentuje českou vědu v mezinárodních vědeckých organizacích stejného zaměření; ČSHC je členem IFSHC (International Federation of Societies for Histochemistry and Cytochemistry).

2.8. ČSHC vede evidenci členů, placení příspěvků a přehled finančního hospodaření. O stavu evidence a hospodaření informuje plenární schůzi.

2.8. ČSHC má svou webovou stránku, která informuje o společnosti a odborných akcích.

2.9. ČSHC svým aktivním členům, jakož i dalším osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj české a mezinárodní histochemie a cytochemie uděluje čestné členství, které musí schválit nadpoloviční většina členů Výboru ČSHC.

Článek 3. Organizační struktura a volby

3.1. Činnost ČSHC zajišťuje výbor, který se organizačně podílí i na přípravě sjezdů, sympozií a dalších akcích. Je to výkonným orgánem ČSHC.

3.2. Výbor ČSHC má lichý počet členů sestávající se z: předsedy, místopředsedy, pokladníka, vědeckého sekretáře, dvou členů revizní komise a dalších členů. Rozdělení funkcí výboru se volí z členů nově zvoleného výboru.

3.3. Výbor ČSHC je volen na čtyřleté období, všechny funkce jsou neplacené. Volba výboru probíhá na plenární schůzi ČSHC tajným hlasováním a je platná při získání hlasů nadpoloviční většiny přítomných členů. Volba výboru může byt provedena také korespondenční formou. Členy výboru se stávají ti kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů, náhradníky se stávají další kandidáti, seřazení podle počtu získaných hlasů.

3.4. Volbu výboru organizuje tříčlenná volební komise, kterou ustaví plenární schůze ČSHC. Jeden její člen je členem stávajícího výboru ČSHC, další dva jsou zvoleni z pléna. Volební komise připravuje kandidátku, sčítá hlasy a informuje stávající výbor a nově zvolené členy o výsledku hlasování.

3.5. Výbor ČSHC je schopen se usnášet při nadpoloviční účasti členů. K přijetí usnesení je třeba nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů výboru. Výbor může rozhodovat hlasováním „per rollam“ (korespondenčním hlasováním).

3.6. Statutárním orgánem ČSHC je předseda, který zastupuje organizaci a jedná jejím jménem. Předseda může zmocnit k jednání jménem spolku jiného člena výboru.

3.7. Plenární schůze je nejvyšším orgánem ČSHC. Schvaluje stanovy, výši příspěvků, hospodaření v uplynulém funkčním období a rozhoduje o zániku či změně struktury ČSHC.

3.8. Plenární schůze ČSHC je svolávána výborem nejméně jednou za rok, zpravidla v rámci sjezdu nebo sympozia.

3.9. Mimořádná plenární členská schůze musí být svolána, pokud se na tom usnese výbor nebo alespoň jedna třetina členů ČSHC.

3.10. Plenární členská schůze ČSHC je usnášeníschopná, pokud se jí zúčastní více než polovina členů. Pokud se do 15 minut od plánovaného zahájení dostaví méně než polovina členů ČSHC, je plenární schůze usnášeníschopná při přítomnosti jakéhokoliv počtu členů, ale usnesení mohou být přijímána pouze v záležitostech uvedených v programu schůze rozeslané

24 hod před jejím konáním.

3.11. Rozhodnutí plenární schůze ČSHC jsou platná, pokud pro ně hlasuje alespoň polovina přítomných členů.

Článek 4. Členství v ČSHC

4.1. Členství v ČSHC je individuální a může být řádné nebo čestné. Členem ČSHC se může stát občan kteréhokoli státu.

4.2. Řádným členem ČSHC se stává zájemce, který se přihlásil písemně s tím, že souhlasí s posláním a stanovami ČSHC a zaplatil členský příspěvek za daný rok.

4.3. O přijetí na základě přihlášky a doporučení nejméně jednoho řádného člena rozhoduje výbor společnosti ČSHC.

4.4. Čestným členem ČSHC se může stát domácí nebo zahraniční vědecký nebo odborný pracovník, který významnou měrou přispěl k rozvoji histochemie, imunohistochemie a cytochemie. Udělení čestného členství schvaluje plenární schůze.

4.5. Členství zaniká a) vystoupením ze společnosti na vlastní žádost, b) pokud nejsou přes opakované písemné upomínky dlouhodobě placeny příspěvky, c) úmrtím člena.

Článek 5. Práva a povinnosti členů

5.1. Účast na činnosti ČSHC a užívání výhod členů ČSHC při pořádání odborných akcí ČSHC.

5.2. Volit a být volen do funkcí ČSHC.

5.3. Dodržovat stanovy, hájit a prosazovat zájmy ČSHC.

5.4. Platit členské příspěvky ve vypsaných termínech a ve stanovené výši.

Článek 6. Majetek a hospodaření ČSHC

6.1. ČSHC získává členské příspěvky a konferenční poplatky, kterými hradí své výdaje.

6.2. ČSHC může přijímat podpory a sponzorské dary pro svou činnost podle platných zákonných norem.

6.3. Hospodaření ČSHC se řídí rozpočtem, který pro běžný rok zpracovává pokladník a předseda ČSHC a schvaluje výbor.

6.4. Za ČSHC má podpisové právo předseda a pokladník.

Článek 7. Zrušení spolku

7. 1 Na zrušení Spolku (ČSHC) se usnáší členská schůze, které se musí zúčastnit alespoň dvě třetiny řádných členů. O naložení s likvidačním zůstatkem rozhodne tříčlenná likvidační komise zvolená na této schůzi.

7. 2. Spolek zaniká dnem výmazu Spolku ze spolkového rejstříku.